محل تبلیغات شما

امیر دوست محمد خان

رهبر بلوچستان بود وی فردی غیور و متعصب بود که حاضر بود جانش را بدهد اما بلوچستان را به دست اجنبی ندهد پس از به قدرت رسیدن رضاه شاه وی برای تجزیه بلوچستان چندین اقدام بد کرد او هرمزگان را از بلوچستان جدا کرد و دوست محمد خان را میخواست با شیوه های مخرب خود فریب بدهد و بلوچستان غربی ی را در دست بگیرد وی اقدامات زیادی کرد تا بتواند با ایجاد طمع در دل دوست محمد خان وی را به طرف خود جلب کند اما دوست محمدخان که دست وی را خوانده بود هرگز تن به خواسته های رضا شاه نداد تا اینکه رضاه شاه وی را به همراه چند تن از دوستانش به تهران برد تا شاید با دیدن زندگی اشرافی وی را فریب دهد اما دوست محمد خان حاضر نشد هیچ چیزی را با بلوچستان عوض کند تا اینکه یک روز دوست محمد خان به رضاه شاه گفت من مرد بیابان هستم و همیشه به شکارگاه میروم اما تو چند روز است که مرا درین کاخ ها حبس کرده ای رضاه شاه که فکر کرد کلکش گرفته خوشحال شد و سریع یک جیپ به همراه یک سروان و یک سرباز و تفنگ شکاری در اختیار خان گذاشت دوست محمد خان به جیپ فرمان حرکت داد و سپس پس از پرسیدن مناطق و راههای اطراف وقتی فهمید که میشود به سمنان و سپس به افغانستان برود تفنگ را به طرف سروان گرفت و دستور داد تا جیپ را به طرف افغانستان ببرد فکرش به این نبود که اذوقه و بنزین لازم باید میداشت سروان مقاومت کرد و خان وی را کشت ماشین جیپ پس از طی مسیر طولانی بنزین تمام کرد و ایستاد رضاه شاه که دید جیپ در محل شکار نیست بلافاصله گروهی را به دنبالش فرستاد گروه در راه جنازه سروان را دیدند و به اطلاع رضاه شاه رسید انها بلاخره جیپ را یافتند اما بدون سرنشین به روستای نزدیک رفتند اما یک روستایی خاین خان را لو داد و دوست محمدخان دوباره اسیر رضاه شاه شد رضا شاه به صورت اشاره به خان گفت که من میدانم تو قتل را انجام ندادی و دوستت شکر این کار را کرده که بتواند جان خان را از محاکمه نجات دهد غافل ازینکه دوست محمد خان یک بلوچ واقعی بود و غیرتش اجازه نمیداد که قتلی را که خودانجام داده به گردن دیگری بیندازد و در جلسع محاکمه گفت خودم قتل را انجام داده ام رضا شاه هم که دیگر خسته شده بود از وی طرفداری نکرد و سرانجام حکم اعدام صادر شد و این بزرگ مرد تاریخ بلوچستان در شهر غریب در میدان توپ خانه تهران به شهادت رسید 

دولت پهلوی به بلوچستان ظلم های زیادی کرد که از جمله انان میتوان به حمله نظامی توسط جت های جنگی پهلوی در سال ۱۹۴۷ میلادی نام برد که دولت پاکستان زمانیکه تاسیس نشده بود و نیروهای کثیف مخمد علی جناح در حال درگیری با نواب نوروز خان زهری در جهالاوان بلوچستان شرقی یا همان بلوچستان پاکستان بودند . وقتی در جنگ تن به تن با بلوچ ها مایوس شدند از ایران کمک خواستند و رژیم پهلوی با جت های جنگی منطقه بلوچهای پاکستان را بمب باران کرد که این خود یک جنایت جنگی بزرگ برعلیه ازادی خواهان بلوچ به سرکردگی نواب نوروز خان زهری بود که در ان صدها زن و کودک کشته شد نواب نوروز خان زهری تبدیل شد به یک اسطوره که بر علیه دولت پاکستان میجنگید البته هنوز در انزمان دولت پاکستان به رسمیت شناخته نشده بود اما برخلاف ان دولت بلوچستان در هند و ایران قبل ازین توطیه به رسمیت شناخته شده بود و میر ار خان اخرین پادشاه بلوچستان که در کلات بود اما پس از توطیه محمدعلی جناح وکیل خاندان پادشاهی میر احمد یارخان دولت پاکستان در سال ۱۹۴۸ میلادی پس ازینکه ژنرال ایوب خان با فریب دادن نواب نوروز خان مبارز ملی بلوچها و کشاندن وی پای میز مذاکره ای که پشت ان انگلیس بود وی را به همراه چندین تن از سرداران دستگیر کروند و به زندان پنجاب و سند فرستادتد و این بود که بلوچها تضعیف شدند و دولت پاکستان شکل گرفت بلوچ ها شکست نمیخوردند چند علت بود که انها شکست خوردند یکی اینکه محمدعلی جناح با ت انگلیسی خود حاکمان خاران و سایر ایالات بلوچستان را به جان هم انداخت و کلات را به دست گرفت و نواب نوروز خان را نیز از سر راه برداشت و خود را بعنوان دوستدار مسلمانان سرپرست مسلم لیگ کرد در صورتیکه بویی از مسلمانی نبرده بود حکومت پاکستان شکل گرفت و نقشه کشور بلوچستان در سال ۱۹۴۸ از نقشه جهان حذف شد اما هنوز اگر در گوگل سرچ کنید نقشه بلوچستان قدیم است که وسعتش دل ادم را کباب میکند اکنون نیز هنوز بلوچ هایی هستند که ازادی خواه هستند و با دولت پاکستان در حال جنگ هستند به سرپرستی دکتر خدانظر یا جگوارای بلوچ . اکنون وزیر اعلی سردار اختر جان مینگل فرزند سردار عطالله مینگل میباشد قبلا نواب ثنالله زهری که نوه نواب نوروز خان میشود وزیر اعلی بلوچستان پاکستان بود دوستان بنده هدف ی ازین مطالب ندارم فقط دوست دارم تا ما هم از بلوچستان و تاخت و تاز ها و ظلم هایی که به این کشور شد را بدانیم دوستان خیلی نظرات کمه لطفا همراهی کنید دوست دارم مطالب ما بصورت مشترک با نظرات شما نوشته بشه مثل ویکی پدیا با تشکر ناصر چنال خادم بلوچهای گلم 

شلیک موشک به هواپیمای اوکراین چنال خبر

سقوط هواپیمای اکراین و دلیل این سانحه /دلیل سقوط هواپیما چی بود

شجره و پراکندگی نوادکان عیسی فرزند میرخان

خان ,بلوچستان ,وی ,دوست ,پاکستان ,شاه ,را به ,دوست محمد ,محمد خان ,رضاه شاه ,نواب نوروز

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها